»  Aktuality  »  Napsali o nás

Stavba kotelny na biomasu ve Frýdlantě se zpozdí, kraj nařídil posouzení vlivu na životní prostředí

Opuštěný kulturní dům ve Frýdlantě nad Ostravicí se na obrovskou kotelnu na biomasu letos rozhodně nezmění. Krajský úřad totiž nařídil přísné posouzení vlivu stavby na životní prostředí a investory tak čeká náročný a zdlouhavý proces EIA. Plány investora to pozdrží minimálně o několik měsíců.

„Kousek dál je řeka, koupaliště, byty. Je to podle mě úplně nesmysl, úplně proti ekologii a všemu tady,“ říká paní Svatava, jedna z pěti tisíců lidí, kteří se vzbouřili proti stavbě kotelny na biomasu a podepsali protestní petici. Teď může být klidnější.

„Krajský úřad vyhodnotil všechny došlé připomínky, jak od dotčených úřadů, tak samozřejmě od občanů. A zjistil na základě těchto připomínek a vlastních zjištění, že je potřeba záměr dopracovat. To znamená, že v tomto záměru, a lépe řečeno v jeho posuzování, je nutno pokračovat dále,“ vysvětluje Milan Machač z krajského úřadu.

Investor teď má podle něj neomezený čas na to, aby doplnil požadované dokumenty. „Podcenil problematiku znečištěného ovzduší – přináší další zdroj znečišťování, byť ne tak významný, jako velký podnik. Je potřeba se také zabývat samotnou dopravou dřevní štěpky i dopadem na lidské zdraví,“ upozorňuje Machač.

Firma Laskin Invest byla protesty lidí zaskočená. Navrhovanou technologii obhajuje a tvrdí, že je naprosto ekologická. „Je to nepříjemné. Na druhou stranu občany chápeme, a proto jsme rádi, že se na nás média obrátila a může se seriózně sdělit, že se nejedná o spalovnu, jedná se o zplynování. Je to proces ekologický, kterého se nemusí obávat. Nedochází tam k žádnému zápachu,“ vysvětlila nedávno právnička společnosti Magdaléna Poncza.

Nařízení podrobného posouzení ale pro investora znamená značné zkomplikování původních plánů. Zahájení výstavby je tím pozdrženo o řadu měsíců.

Zdroj: Český rozhlas