»  Aktuality

“Svět je krásný“ i pro mentálně postižené

Partnerka AK Poncza I Šrámek Mgr. Magdalena Poncza se v bohumínském kinu K3 dne 1. 2. 2012 zúčastnila neveřejné premiéry filmového snímku s názvem „Svět je krásný“. Film je koncipován jako hraný dokument a jeho režisérka Tereza Bílová (1985) nechává diváky svým laskavým okem a s jemným humorem nahlédnout do každodenního života mentálně postižených lidí žijících v Bohumíně. A tak je můžeme spatřit v sociálně-terapeutických dílnách Klíček či v jejich domovech nebo na plaveckém bazénu.

Celým slavnostním večerem provázel producent filmu a mj. redaktor rádia Frekvence 1, Olda Tamáš. Publikum se z jeho úst dozvědělo nejen mnohé ze zákulisí natáčení filmu, ale shlédlo i film o filmu a trailer k filmu „Svět je krásný“. Olda Tamáš pozval na jeviště bohumínského kina celý tvůrčí tým filmu, jak sám řekl na „předvádění medvědů“, a tak publikum mohlo pokládat dotazy nejen režisérce či producentovi, ale také kameramanům Ondřeji Bílovi či Jaromíru Kalinovi , střihači Ondřeji Šošolíkovi a dalším. Společně pak představili a slavnostně spustili webové stránky filmu  www.svetjekrasny.cz. Poděkování si zasloužil i lidé a instituce, bez nichž a bez jejichž finanční pomoci by film nemohl vzniknout a tak na jeviště přišel např. pan Petr Pensimus, jehož zesnulá manželka stála u zrodu nadačního fondu „Přes kaluže“ či notářka JUDr. Eva Cechlová nebo ředitelka sociálně – terapeutických dílen v Bohumíně Jana Oršulíková. Divákům se na jevišti představili i hlavní protagonisté filmu Honza, Martin, Roman, Radka, František, Tereza, Verunka, Milan či průvodce celým filmem Jenda a před uvedením filmu sehráli divadelní scénku „O líném Honzovi“. Potlesk patřící scénce a potlesk v průběhu promítání filmu a po jeho skončení nedal zapochybovat, kdo jsou hlavní hvězdy večera a jak se divákům počin Tamasfilm líbil. Po skončení projekce se s protagonisty a celým štábem mohli diváci setkat ve foyer kina K3 při poslechu živé hudby a při rautu.

Mgr. Magdalena Poncza se dohodla s Petrem Pensimusem a zástupci nadačního fondu „Přes kaluže“ na podpoře jejich aktivit a spolupráci s AK Poncza I Šrámek v roce 2012.

 


Zleva: JUDr. Eva Cechlová - notářka v Bohumíně, Tereza Bílová - režisérka filmu,
Petr Pensimus – hlavní partner, Mgr. Magdalena Poncza.

 


Klienti sociálně-terapeutických dílen Klíček v Bohumíně z natáčení filmu „Svět je krásný“.
Zcela vpravo Jenda, hlavní průvodce filmem, uprostřed režisérka filmu – Tereza Bílová.

 


Divadelní scénka “O líném Honzovi“ v bohumínském kinu K3 u příležitosti premiéry filmu
„Svět je krásný“. V hlavní roli a na peci Martin Smrčka.

 


Martin Smrčka v hlavní roli divadelní scénky “O líném Honzovi“ .

 


Hlediště kina při promítání filmu o filmu „Svět je krásný“, na plátně hovoří režisérka.

 


Hlediště kina při promítání traileru k filmu „Svět je krásný“.

 


Rautem s živou hudbou byl zakončen slavnostní večer při neveřejné premiéře filmu
„Svět je krásný“, v popředí jedna z hereček filmu a klientek sociálně – terapeutického
centra Klíček v Bohumíně, Terezka.

 


Mgr. Magdalena Poncza v diskuzi o filmu „Svět je krásný“ s jeho producentem
Oldou Tamášem po skončení projekce ve foyer bohumínského kina.

 


Mgr. Poncza a pan Petr Pensimus po skončení projekce ve foyer kina K3.

 

Z postižených lidí se stali zpěváci a záchranáři.